Vyrobte si budku pro ptáčky

Přicházející podzim vybízí k mnoha kreativním činnostem. Balakryl vám proto přináší postup na výrobu ptačí budky, která nejen ozvláštní váš balkon či zahradu, ale třeba poskytne přístřeší některým opeřencům.

...

Jak na to

Nachystejte si dřevěné prkno asi 16 cm široké, kladivo, hřebíky, krytinu na střechu budky (např. plech, asfaltová krytina, pískovaná lepenka), silnovrstvou lazuru na dřevo Balakryl Telux a vrchní barvu Balakryl UNI.

Nejprve z prkna nařežte 4 díly o délce asi 23 cm, které použijete jako stěny budky. Další díl uřízněte asi o 3 cm delší - ten použijete na střechu. Poslední díl, který bude tvořit podlahu, seřízněte v délce 16 cm plus 2 x tloušťka desky nebo 16 cm mínus 2 x tloušťka desky. Podle toho, tak výslednou budku chcete sestavit.

Na desku, která je zamýšlena jako střecha budky připevněte vámi zvolenou krytinu. Toto se dělá z důvodu, aby do budky nezatékalo, a ta si tak udržela delší životnost a nabídla větší komfort svým případným nájemníkům. Nakonec do desky, která má tvořit přední stěnu budky, vyvrtejte otvor o průměru 4 cm. Ten bude sloužit pro vstup do budky.

Nátěr

Dalším krokem je nátěr. Všechny díly budky natřete lazurou Balakryl Telux, a to dvakrát a s odstupem 2 hodin. Silnovrstvá lazura Balakryl Telux dřevo chrání před vodou a slunečním zářením a také nepraská a neloupe se. Jako bonus dřevu dodá přirozený barevný odstín.

Jakmile je lazura suchá, stlučte budku pomocí hřebíků. Ptačí budku můžete ještě ozdobit pomocí vodou ředitelných barev Balakryl UNI. Ty jsou zdravotně nezávadné, snadno se aplikují a rychle schnou. Navíc mají atest na styk s potravinami a dětské hračky. Díky tomu vám se zdobením mohou pomoci i děti.

Pár tipů nakonec

  • doporučujeme volit spíše jemné a zemité odstíny, které lépe zapadnou do přírody
  • budku zavěste na klidné místo, nejlépe do výšky alespoň 2 metrů. Snížíte tak možnost přilákání šelem
  • také ji můžete připevnit hřebíky či provázkem. Nebo ji zavěste pomocí trámku, který zaklíníte mezi větve