Vdechněte vaší terase nový život

Jak proměnit balkon či terasu v oázu klidu? Nadcházející období přímo vybízí k renovaci a opravám vašeho oblíbeného zákoutí. V Balakrylu jsme si pro vás proto připravili pár tipů, jak na to.
 

Na co se zaměřit

Dříve, než vám představíme pár našich nápadů na renovaci zahradního nábytku a doplňků, zaměříme se ještě na tři oblasti, které hrají důležitou roli při vašem nadcházejícím snažení. Jsou jimi materiál, barevnost a péče.
 

Materiál

Při volbě materiálu na vaši terasu nebo balkon doporučujeme zvolit jeden. Tím zajistíte jednotný vzhled vaší odpočinkové zóny. V případě, že není možné tohoto dosáhnout, můžete si pomoci barvami. Díky Balakrylu UNI mat sjednotíte vzhled různých materiálů jako dřevo, kov, beton nebo třeba plast. Ten pak můžete každý rok měnit díky nespočtu barevných odstínů, které Balakryl nabízí.

Barvy

Stejně jako u volby materiálu, i tady platí, že méně je více. Ale opět. Pokud se vám nepodaří sehnat nábytek, doplňky, obložení, případně další součásti balkonu a terasy v jednom odstínu, nezoufejte. Použijte barvy Balakryl, které se hodí na různé typy povrchů – od dřeva, přes kov až po beton. Obecně doporučujeme se zaměřit spíše na svétlé odstíny jako je bílá, šedá či zelenkavá. Prostor se tak opticky zvětší a prosvětlí.

Péče

Jakmile začnete revidovat staré věci, určitě narazíte na pár takových, které jeví známky zašednutí. V případě, že se jedná o dřevěné povrchy, sáhněte po čističi dřeva, který jej projasní a dodá mu původní barvu a vzhled. Také nezapomeňte na lazuru. Díky šedavým či bělavým odstínům lazury Balakryl Dixol získá dřevěný nábytek, doplňky nebo obložení přirozený vzhled. Současně se jedná o stále populárnější trend vzhledu nábytku a jiných dřevěných doplňků interiéru, jehož původ je připisován oblasti Skandinávie.

Tip Balakrylu navíc

Nábytek volte spíše skládací - ušetří vám místo jak v létě, tak zimě.

Při výběru doplňků jako jsou deky, polštářky či květináčky se držte raději minimalistických odstínů.

A nezapomeňte na zeleň! V tomto případě se nebojte experimentovat, jen dejte pozor na následnou péči, pokud nejste zkušení zahrádkáři. Současným hitem je citronová tráva, která naštění není náročná na údržbu.

3 nápady na renovaci

Protože už znáte obecně platná pravidla, která vám ulehčí zútulňování vaší terasy či balkonu, můžeme se přesunout ke třem konkrétním nápadům na renovaci.
 

Renovace truhlíku

Dřevěné truhlíky dostávají náporem světla, tepla či vlhka pořádně zabrat. Bruskou nejprve zbruste povrch až na zdravé dřevo a poté použijte Balakryl napouštědlo, keré je insekticidní i fungicidní.

Truhlík poté natřete Balakrylem Dixol, což je tenkovrstvá lazura pro nové i renovační nátěry všech dřevěných materiálů uvnitř i venku. Díky tomu dodáte dřevu přirozený vzhled a podtrhnete texturu dřeva. Také tato lazura chrání před UV zářením, deštěm i větrem.

Renovace stolku na květiny

V našem případě jsme chtěli stolek natónovat do světlých odstínů tak, aby ladil se zbytkem terasy. Proto jsme neprve starý nátěr zbrousili a poté opět použili lazuru Balakryl Dixol tentokrát v bílé barvě. Výhodou barevné lazury je, že nechává vyniknout textuře dřeva, takže ta si zachová přirozený vzhled.

Jestliže jste ale spíše fanoušky krycích nátěrů, zvolte Balakryl UNI v nějakém světlejším odstínu. Tónování se bát nemusíte - vyzkoušejte servis Domu barev, kde vám se správným odstínem poradí a také jej namíchají. Balakryl UNI zaručuje hladký matný vzhled, odolnost vůči povětrnostním vlivům a také se snadno aplikuje a roztírá.

Renovace židlí

Posledním naším nápadem je renovace židlí. I když jsou naše židle vyrobeny ze dřeva i kovu, všechny jejich části jsme obrousili a zbavili je tak nesoudržných vrstev starého nátěru. Povrch jsme řádně očistili a prohlédli, jestli kov netrpí korozí. Zkorodovaná místa jsme drátěným kartáčkem mechanicky odstranili a na veškeré kovové povrchy aplikovali Balakryl Antikor, což je antikorozní základní barva určená k novým i renovačním základním nátěrům kovů.

Po zaschnutí antikorozního nátěru jsme židle natřeli krycí barvou Balakryl UNI. Nemuseli jsme si lámat hlavu s různámi typy povrchů, protože Balakryl UNI se hodí jak na dřevo, tak kov. Pro výborné krytí naneste dvě vrstvy v rozestupu 4 hodin.

A teď už jen relax ve vaší nové oáze klidu!