Jak obnovit krásu dřevěných oken?

Pyšní se váš dům, chata či chalupa starými dřevěnými okny? Pak je tento článek dělaný
přímo pro vás! Dozvíte se, že pravidelná péče je více než důležitá. Také se s vámi podělíme o
postup, jak renovovat okna stará, která tak můžete zachránit od nutné výměny.

Pravidelná péče

Abyste předcházeli mechanickému opotřebení a ztrátě funkčnosti vašich dřevěných oken,
alespoň jednou za rok je natřete speciálním balzámem. Ten se postará o zacelení
mikrotrhlin
, díky čemuž nezačne do dřeva pronikat voda. Nový nátěr oknům dopřejte vždy,
jakmile zpozorujete, že ten starý by se mohl začít loupat.

Co ale dělat, když se nikdo dlouho o okna nestaral a ty proto potřebují generální obnovu?
Nachystejte si následující věci a směle do oprav!

Renovace starých oken

Co si nachystat

1. Příprava

Nejprve je nutné odmontovat kování. S největší pravděpodobností bude dřevo pod kovovým povrchem mastné, proto použijte jedlou sodu nebo odmašťovač na odstranění mastnoty. Následně dřevo obruste brusnou houbou od nepřilnavých nátěrů až na původní dřevo.

Rám omeťte od prachu a zbylých nečistot, načež na sklo v okolí okenního rámu přilepte krycí lepící pásku. Dejte si ale pozor, aby byla páska ve vzdálennosti asi 2 – 3 mm od okraje rámu. Barva se totiž musí dostat do spáry mezi sklem a dřevem.

Co dělat s prasklinkami ve dřevě? Naneste na postižená místa akrylátový tmel, který tyto prasklinky vyplní. Seženete jej v různých ostínech a je vhodný pod akrylátové barvy. Tmel nechte vytvrdnout, poté jej lehce přebruste a nakonec povrch ještě očistěte.

2. Ošetření dřeva a kovu

Jakmile máte dřevo obroušeno až na původní nátěr, ošetřete jej fungicidním přípravkem Balakryl Napouštědlo. Ochráníte tak dřevo do hloubky před hmyzem, houbami plísní a hnilobou. Radek Kříž, technicko-obchodní zástupce Balakrylu radí aplikovat Napouštědlo stětcem ve dvou vrstvách a nechat ho schnout asi 2 hodiny. Balakryl Napouštědlo je bezbarvé, vsákne se hluboko do dřeva a takto ošetřené dřevo je už připravené na nátěr základní barvou - proto se už nebrousí.

...

Staré nátěry a rez na pantech a kování zbruste pomocí drátěného kartáče. Tato místa omyjte, opět odmastěte a nechte uschnout. Následně naneste dvě vrstvy antikorozního přípravku Balakryl Antikor. Radek Kříž doporučuje vyzkoušet Balakryl Metal 2v1, který výborně kryje a chrání povrch před korozí a povětrnostními vlivy. Jak už z názvu vyplývá, Balakryl Metal 2v1 v sobě spojuje jak ochrannou, tak dekorační funkci. Dejte ovšem pozor, aby barva nevtekla do šroubů ani pantů. Mohla by se tím totiž zhoršit manipulace s okny.

3. Aplikace základního a vrchního nátěru

Abyste vyplnili všechny prasklinky a nerovnosti ve dřevě, nachystejte si akrylátovou barvu Balakryl Základ, díky které se případných nedokonalostí zbavíte. Na povrch rámu naneste jednu vrstvu této vodou ředitelné barvy, která vytvoří maximálně hladký povrch. Balakryl Základ má také výbornou kryvost, rychle schne a má atest na dětské hračky a nábytek. Doporučujeme barvu nanášet plochým štětcem po směru vláken dřeva a na hůře dostupná místa použít tzv. „zárohák“. Nátěr nechejte 4 hodiny schnout.

...

Poté si připravte Balakryl Okna a dveře. Před nanášením vrchního nátěru povrch lehce přebruste a poté natřete dvěma vrstvami v rozestupu 12 hodin. Akrylátová barva Balakryl Okna a dveře je dostupná v bílé variantě a odolává povětrnostním vlivům, odpuzuje vodu a také se neloupe ani při vyšších teplotách.

Alternativou k této krycí barvě je Balakryl UNI, který zaručuje hladký vzhled, výbornou odolnost vůči povětrnostním podmínkám a snadnou roztíratelnost. Balakryl UNI je k dispozici ve třech provedeních, a to mat, lesk a satin. Na výběr máte až z 20 000 barvených odstínů s jejichž namícháním vám rádi pomohou v jedné z mnoha prodejen Domu barev.

Hotovo!

Rada na závěr: krycí pásku odlepte ihned po aplikaci nátěru jinak hrozí stržení i již zaschnuté barvy.