Jak na dekorativní domečky do zahrádky

Přemýšlíte, jak ozvláštnit vaše květinové záhonky, ale zrovna nejste fanda sádrových trpaslíků? Máme pro vás řešení! Vytvořte si roztomilé domečky, které podtrhnou ráz zahrady a současně zaujmou nejednoho návštěvníka vaší oázy klidu.

Tento nápad vznikl ve spolupráci BalakryluJanem Diblíčkem, který je autorem blogu diblik-zivotnistyl.cz a také ho můžete znát z televizního pořadu Rady ptáka Loskutáka.

Postup krok za krokem

K výrobě domečků si nachystejte:
 
Dřevěné trámky
Různé odstíny barev Balakryl
Štětce
Houbičku
Papírovou šablonu (s okýnky například)
Papírovou pásku
Lékařské špachtle
Tavnou pistoli
 
Náš tip: přichystejte si i jednorázové gumičky, díky kterým bude otírání štětce hračka

Krok 1: Příprava domečků

Trámky si nařežte tak, aby tvarem připomínaly domeček se střechou. Poté dřevo důkladně přebruste, díky čemuž zajistíte maximální přilnavost a krytí barev.

Nyní můžete přistoupit k malování domečků. Nachystejte si svůj oblíbený odstín barvy Balakryl UNI mat a na otevřenou plechovku přidělejte jednorázovou gumičku. O ni můžete otírat přebytečnou barvu, která po gumičce steče zpět do plechovky.

Výhodou Balakrylu UNI je mimo jiné její snadná roztíratelnost, hladký matný vzhled a dlouhá životnost. Na domeček postačí jedna vrstva barvy, která také rychle schne. Při našem tvoření byla použita tmavě šedá barva Balakrylu.

Krok 2: barvení domečků

Ať už zvolíte jakýkoliv odstín pro váš domeček, pro vytvoření efektu patiny a následného malování okýnek doporučujeme spíše zvolit barvu kontrastní. Tím vyniknou všechny detaily a domeček bude působit mnohem výrazněji.

Jakmile vrstva, kterou jste nanesli v kroku 1 zaschne, připravte si houbičku. Tu namočte právě do kontrastní barvy a pořádně otřete tak, aby byla vidět struktura houbičky. My jako kontrastní barvu použili bílou, jelikož se s tmavě šedou budou krásně doplňovat.

Poté houbičkou přetřete hrany domečků tak, abyste vytvořili oblíbený efekt patiny. Jestliže jste jako podkladovou barvu použili světlou, nyní doporučujeme zvolit tmavý, respektive černý odstín.

Krok 3: malování oken

Mezi tím, než patina na domečku zaschne, vyrobte si šablonu okýnek. Tu poté přilepte papírovou páskou na domeček.

Na houbičku naneste barvu kontrastní k barvě podkladové a dejte pozor, abyste jí na houbičce neměli příliš. Mohla by se totiž dostat na místa pod šablonou, která chcete nechat bez barvy. Jemným přikládáním nanášejte barvu na domeček.

Tadá! Domeček je na světe. Jestliže ale toužíte po něčem speciálním, co vyzkoušet i tzv. techniku decoupage?

Krok 4: zdobení domečků technikou decoupage

Možná jste už o této technice slyšeli, takže víte, co vás čeká. Jestli ne, nachystejte si ubrousky s potiskem a lepidlo na decoupage. Poté oddělejte ty vrstvy obrousku, na kterých není potisk a nechejte pouze tu s potiskem. Tuto vrstvu potřete lepidlem, nalepte na domeček a nechte pořádně zaschnout.

Hrany domečku můžete opět napatinovat Balakrylem UNI. Pokud chcete, zopakujte i postup malování oken podle šablony.

Krok 5: Přidělání střechy

Nyní přijdou na řadu lékařské špachtle, které natřete barvou Balakryl UNI. Po zaschnutí nátěru si přeměřte, jakou délku střechy budete potřebovat a podle toho špachtle zastřihněte zahradnickými nůžkami.

Zkuste napatinovat i dřívka - výsledek je více než efektní!

Špachtle přidělejte pomocí tavné pistole tak, aby vytvořily střechu. My využili tavnou pistoli ještě k přidělání několika dřevěných drobností k domečku, které jsme také natřeli Balakrylem.

Krok 6: lakování domečku

Ještě než se pustíte do posledního kroku, kterým je lakování, můžete domečky dozdobit pomocí nástavce s kulatou hlavičkou. Díky němu opatříte domečky jemnými např. bílými tečkami, které se hodí k výslednému vzhledu.

Následně pomocí bezbarvého Venkovního laku Balakryl důkladně přetřete celý povrch domečků. Tento silnovrstvý lak slouží jak pro nové, tak renovační nátěry všech druhů dřeva v exteriéru. Je dokonale pružný, má ochranné, ale i dekorativní vlastnosti a dokonce atest na dětské hračky a nábytek.

Přejeme vám mnoho zábavy při výrobě těchto domečků a následné potěšení z nich.