Vyrobte dětem adventní kalendář

Předvánoční čas je jedním z nejoblíbenějších období roku hlavně pro děti. Ty se totiž nemohou dočkat Štědrého dne a netrpělivě odpočítávají zbývající dny do příchodu Ježíška. Jednou z oblíbených zvyklostí je obdarovat děti adventním kalendářem, který je většinou součástí Mikulášské nadílky. Kupovaný čokoládový kalendář je bezesporu klasikou, která nezklame, ale co se pokusit dětem vyrobit advantní kalendář vlastnoručně? Jeho výhodou je možnost opakovaného použití, podpoření vlastní kreativity a hravosti a také si vytvoříte příjemný doplněk do vašeho předvánočního interiéru.

Jednoduchý návod krok za krokem

Před vlastní výrobou si nachystejte:

  • Cca 60 cm dlouhé dřevěné prkýnko (nebo starou dětskou lyži)
  • Malé dřevěné kolíčky
  • Barvy na dřevo – Balakryl UNI mat
  • Plochý štětec
  • Maskovací pásku
  • Sisalový provázek
  • Nůžky
  • Tavnou pistoli s lepidlem
  • Černou permanentní fixu
  • V případě zájmu dřevěné dekorace vámi zvoleného tvaru

První krok výroby

Nejprve vyvrtejte dírky na krajích prkna, které vám umožní zavěšení výsledného kalendáře. Poté následuje samotné natírání dřeva. Doporučujeme si vybrat prkýnko z nového a pokud možno masivního dřeva, abyste jej nemuseli dále upravovat, popř. obrušovat, a barva bez problémů přilnula. V případě, že musíte sáhnout po starším kousku dřeva, doporučujeme barvu nanést 2 – 3 krát z důvodu spolehlivého překrytí možných nedokonalostí. Dřevo natřete plochým štětcem, a to po směru jeho vláken.
Ideální je zvolit krycí matnou barvu Balakryl UNI mat, která se hodí na různé typy povrchů a má atest na přímý styk s hračkami a potravinami. Odstín zvolte tak, aby se hodil do vašeho interiéru a hlavně, aby vám byl příjemný.

Dovolte si být kreativní

Jakmile zaschne poslední vrstva nátěru (jednotlivé vrstvy schnou 3 - 4 hodiny), můžete se pustit do kreslení a dekorování kalendáře. My zvolili motiv domečků, proto jsme si maskovací páskou vytyčili jejich tvar – včetně okýnek. Poté jsme kontrastní barvou vybarvili plochu uvnitř domečků a po jejím zaschnutí pásku odstranili. Černou fixou jsme následně obtáhli kontury a zvýraznili detaily jako okna, komíny či plot. V případě, že chcete váš kalendář vyšperkovat k dokonalosti, nalepte na něj vámi zvolené dřevěné dekorace. A poté už jen dírkami protáhněte provázek na zavěšení.

Jdeme do finále

Posledním krokem je nalepení 24 kolíčků, díky kterým dětem ke kalendáři připevníte každodenní překvapení. Rozvrhněte si vzdálenost jak mezi jednotlivými kolíčky, tak od kraje ke kraji. Tavnou pistolí je připevněte ke dřevu či lyži a poté na ně opatrně napiště čísla jednotlivých dnů. A máte hotovo.

Přejeme vám krásné Vánoce a příjemné očekávání Ježíška.