3 tipy na vánoční výzdobu nejen do červena

Červená jako tradiční barva Vánoc neztrácí ani po desetiletích nic na své oblibě. Jestliže začínáte přemýšlet jak vyzdobit váš dům na nadcházející svátky narození Ježíška, co zkusit vyladit jak interiér, tak exteriér právě do červené?

Hurá do toho!

Při vytváření vánoční dekorace se kreativitě meze nekladou. Záleží jen na vás, zda preferujete drobnější vánoční ozdoby, které se hodí jak na stůl, tak do okna, či se pustíte do něčeho většího. Nechejte se proto inspirovat nápady nejen na vnitřní výzdobu, ale také na tu venkovní. Následující tipy můžete pojmou i jako inspiraci na výrobu vánoční dekorace, do které se můžete pustit společně s dětmi a užít si tak nejedno podzimní odpoledne.

Eco ozdoby

Pro vytvoření této vánoční dekorace, do jejíž výroby můžete zapojit i nejmladší členy vaší rodiny, bude stačit pouze:
 • zbylý papírový obal od vajec
 • voda
 • ponorný mixér
 • formičky na cukroví
 • červená a bílá barva Balakryl UNI
 • provázek či pentlička
Nejprve si natrhejte papírový obal na malé kousky, s čím vám jistě rády pomohou vaše děti. Papírové kousky poté zalijte vodou a nechejte chvíli odstát, až se vše mírně rozmočí. Poté hmotu rozmixujte ponorným mixérem, ze které následně vymačkejte přebývající vodu. Výslednou hmotu natlačte do formiček na cukroví. V případě, že se vám z hmoty stále uvolňuje voda, osušte ji ubrouskem a nechejte hmotu do druhého dne ve formičkách vyschnout. Jakmile je hmota řádně proschlá, vydělejte ji z formiček už jako vámi zamýšlené tvary.

Dalším krokem je namalování výsledných ozdob. Doporučujeme zvolit Balakryl UNI červenou barvu 0830 jako podkladovou, a poté bílou 0100, se kterou zvýrazníte své oblíbené motivy. Výhodou barvy Balakryl UNI je, že je to vodou ředitelná matná barva, která se pyšní univerzálním použitím. Hodí se na kov, dřevo, PVC, beton, omítky a mnoho dalších materiálů ať už k renovaci či novému nátěru a to jak v interiéru, tak exteriéru.  V neposlední řadě disponuje atestem na dětské hračky a styk s potravinami.

Posledním krokem před samotným zavěšením dekorace je vytvoření díry, k čemuž doporučujeme použití široké jehly. Poté otvorem provlečte přichystaný provázek či pentličku a výsledná ozdoba je na světě.

Nástěnka na vánoční přání

Náš další tip na vánoční tvoření se může zdát trošku problematickým z hlediska použitého materiálu. Jelikož jsme měli k dispozici starou okenici, rozhodli jsme se ji zrenovovat a poté využít jako nástěnku na vánoční ozdoby a přání. Nepředpokládáme ale, že každý z vás má po ruce nepotřebnou okenici, proto tento nápad berte spíše jako volnou inspiraci.

Nejprve si dřevěnou okenici:
 • zbruste brusnou houbičkou a poté očistěte. Tím zajistíte následné dobré přilnutí jak barvy, tak akrylátového laku 
 • poté doporučujeme okraje okenic natřít lehce světlejším či tmavším odstínem Balakrylu UNI než samotný vnitřek okenice. Můžete zvolit jak tradiční červenou, tak například zelenou, která skvěle dokreslí vánoční atmosféru
 • abyste získali zamýšlený výsledek, tedy kontrast v barevnosti mezi okrajem a vnitřkem okenice, vyzkoušejte servis Domu barev, kde vám natónují požadovaný odstín.
 • po nanesení a zaschnutí barev doporučujeme aplikaci akrylátového laku Balakryl Sportakryl. Tento lak se hodí jak pro nové, tak renovační nátěry všech druhů dřeva, a to v interiéru. Mimo to, že je velmi odolný a snadno se udržuje, umožňuje také omyvatelnost povrchu. Po aplikaci je Balakryl Sportakryl rychleschnoucí a splňuje atest pro hračky a přímý styk s potravinami

V případě, že plánujete nástěnku vánočních přání umístit na dvorek či terasu, zafixujte výsledný vzhled spíše Balakryl venkovním lakem. Tento lak je dokonale pružný, díky čemuž povrch nepraská, neloupe se a dlouho vydrží.

Dveře ve vánočním duchu

Poslední vánoční inspirace se nemusí týkat pouze tohoto zimního období, ale její realizaci můžete provést kdykoli během roku. My ji zařadili do vánočního tvoření právě proto, že jsme se zaměřili na použití červené barvy. Volbu barvy necháme ale na vašem osobním uvážení a preferencích.

Dřevěné domovní dveře jsme rozzářili a vyladili tak, aby skvěle doplňovaly vánoční atmosféru právě použitím červené barvy.
 • Nejprve jsme elektrickou bruskou zbrousili původní nátěr a to až na dřevo.
 • Poté jsme dveře ošetřili přípravkem Balakryl Napouštědlo, které je bezbarvé a působí jak proti houbám, tak dřevokaznému hmyzu. Balakryl Napouštědlo se hodí na zdravé, ale i napadené dveře, je rychleschnoucí a chrání dřevo do hloubky. Není ovšem vhodné pro ochranu dětských hraček.
 • V případě, že mají vámi obnovované dveře skleněné výplně, doporučujeme okraje skla oblepit lepící páskou. Tím zajistíte neobarvení těchto míst, což vám usnadní následný úklid.
 • Dalším krokem byl nátěr dveří Balakrylem UNI a to právě červenou barvou 0830. Nátěr proveďte nejlépe třikrát v intervalech 4 – 6 hodin a před druhým a třetím nátěrem doporučujeme dveře lehce zdrsnit, čímž docílíte dokonalého vzhledu. Navíc se můžete spolehnout na snadnou aplikaci a roztíratelnost, výbornou odolnost vůči povětrnostním vlivům a dlouhou životnost.

Ať už se rozhodnete pro tvorbu spíše menších ozdob, anebo se pustíte do něčeho náročnějšího, přejeme vám, šikovnou ruku a výsledek, který vás potěší. Krásné Vánoce!