Olej, nebo lak? Poradíme vám.

U oleje a laku rozhoduje především výsledný vzhled, následná údržba povrchu a jeho obnova za nějaký čas. Olej se do dřeva vsakuje, kdežto lak vytváří na povrchu pevnou vrstvu. Oba se však hodí pro nové i renovační nátěry a snesou údržbu běžnými, nepříliš agresivními čisticími prostředky.

Staňte se znalcem

Akrylátový lak na nábytek

Bezbarvé laky zanechávají na povrchu průhlednou vrstvu, která dřevu zaručuje jednodušší údržbu než při nátěru olejem. Interiérový lak Balakryl Sportakryl se hodí zejména na nepochozí plochy, jako jsou komody, postele, poličky, dveře, vnitřní parapety nebo dětské hračky. My jsme jím natřeli novou komodu. Nejprve jsme ji zbrousili brusnou houbičkou a aplikovali první nátěr po směru vláken. Když byl nátěr po cca 1–2 hodinách suchý, znovu jsme povrch lehce zbrousili a natřeli druhou vrstvou. Lakovaný povrch nemusí být přitom vždy nutně zářivě lesklý. My jsme zvolili vzhled mat.
 

Polyuretanový lak na podlahy

Lak Balakryl Polyurex se díky svému složení hodí na podlahy, schody, dřevěná obložení a všechny mechanicky namáhané povrchy. Oproti laku Balakryl Sportakryl vytváří tvrdší, mechanicky odolnější protiskluzovou vrstvu, která vydrží šoupání nábytkem, odolá vodě i alkoholu nebo běžně používaným čisticím prostředkům. Kraje podlahy kolem lišt jsme při aplikaci laku natřeli plochým štětcem, zbytek celé podlahy pak válečkem, opět ve dvou vrstvách. Na podlaze jsme si vyzkoušeli také rozdíl s olejem – Balakryl Voskový olej v odstínu dub bílý jsme nanesli plochým štětcem ve dvou vrstvách bez předchozího broušení. V porovnání s lakem nezanechává na povrchu viditelnou vrstvu, zvýrazňuje strukturu dřeva a vyživuje ho.

Voskový olej na podlahy, stoly i nábytek

Balakryl Voskový olej je vhodný na všechny již dříve zmíněné povrchy, tedy jak na nábytek, hračky, tak na stoly, schody ad. Dřevo má přirozenější vzhled na pohled i dotek, proto jsme jím natřeli novou dětskou postýlku.
„Olej se na postýlce rychle vsákl. Pokud dodržujeme zásady správného natírání a namáčíme do oleje pouze okraj štětce, není potřeba ho stírat a všechen se krásně vsákne do povrchu dřeva. Také naolejované povrchy odolávají vodě, mastnotě, alkoholu i neagresivním čisticím prostředkům,“ říká Radek Kříž, technicko-obchodní zástupce značky Balakryl. 
 

TIP OD BALAKRYLU

Balakryl Sportakryl a Polyurex jsou vodou ředitelné nezapáchající laky s atestem pro styk s potravinami, které po aplikaci na rozdíl od syntetických laků nežloutnou.