Jak natřít venkovní dřevo

Jak známo, dřevo vlivem slunce i vody pracuje. Působením vlhkosti se jeho objem zvětšuje. Po svitu slunce vyschne, ale když se přidá ještě vítr, dochází k prasklinám podél jednotlivých „let“ a na čelním dřevě. Děje se tak zejména u špatně proschlého nebo neodborně opracovaného dřeva. U dřeva je proto nejdůležitější základní ošetření ještě před samotným nátěrem!

Pár dobrých rad

Impregnace je základ

Naším cílem je, aby nám venkovní dřevo, ať už se jedná o pergolu nebo nábytek, co nejdéle vydrželo. Začneme tím, že obrousíme starý nátěr. Nejprve použijeme hrubší brusný papír a doladíme jemnějším. Dřevo očistíme. Následně jej naimpregnujeme Balakryl Napouštědlem, které prostoupí hluboko do dřeva. Tento krok nám zaručí, že dřevo ošetříme proti plísním, houbám a jiným mikroorganismům a navíc lépe přilne i následná vrstva barvy.

Jakou zvolit barvu na dřevo?

K nátěrům dřeva potřebujeme barvy s roztažností právě proto, že dřevo stále mění svůj objem. Na běžné dřevěné výrobky můžeme použít vodou ředitelné krycí barvy Balakryl UNI nebo lazury Balakryl Dixol či Telux. Lazury se hodí na kvalitní, hezké dřevo, protože zvýrazňují strukturu dřeva. Krycí barvy naopak povrch dřeva kompletně překryjí. 

Vysoce namáhané plochy

Dřevěné předměty, u kterých dochází k většímu, respektive častějšímu mechanickému opotřebení, můžeme ošetřit několika způsoby. V exteiéru je ideální pružný Balakryl Venkovní lak nebo lazury Dixol a Telux. Důležitým parametrem nátěru v exteriéru je nejen odolnost proti povětrnostním vlivům, ale také UV filtr, který zaručuje barevnou stálost nátěru.

Kdy se pustit do díla?

Ideální podmínky pro natírání venkovního dřeva nastávají při teplotách od 20 do 25 °C. Nejlépe ve chvíli, kdy nefouká vítr a sluneční paprsky ještě nemají velkou sílu. Pokud se rozhodnete pro práci v letních měsících, začněte dopoledne nebo později odpoledne.

Pamatujte, že dřevo nevydrží věčně a je potřeba se o něj pravidelně starat.