Jak na renovaci radiátorů

Kdy jindy se pustit do renovace radiátorů než mimo topnou sezónu? Tím pádem teď je ten správný čas si naplánovat postup a opatřit vše nezbytné k vašemu dalšímu kutilskému projektu. Balakryl vám proto přináší návod, jak se na takovou renovaci připravit a následně ji zrealizovat.
 

Co budete potřebovat

Antikorozní nátěr (např. Balakryl Antikor)
Vrchní barvu (např. Balakryl UNI nebo Radet)
Míchátko a otvírák na barvy
Ocelový kartáč, brusnou houbu nebo brusný papír
Smetáček a vysavač
Odmašťovač
Mýdlovou vodu a hadřík
Plochý a zárohový štětec
Maskovací pásku a zakrývací fólii

 

Postup krok za krokem

1. Broušení

Ať už budete renovaci provádět kdykoliv během roku, vždy se ujistěte, že je topení vypnuté a vychladlé. Pod topení si dejte fólii a začněte s broušením nejprve ocelovým kartáčem. Díky tomu se zbavíte všech nesoudržných a nepřilnavých nátěrů a také odstraníte zkorodovaná místa radiátoru.

Poté přejděte k finálnímu zbroušení brusnou houbou nebo papírem, který se nejlépe dostane mezi žebra topení. Radek Kříž, technicko-obchodní zástupce Balakrylu k tomu dodává: „Zbroušení a odstranění nesoudržných nátěrů celého topení je nutné, aby nový nátěr dobře přilnul.“

2. Čištění

Jelikož je po broušení povrch radiátoru plný prachu a nečistot, omeťte nejprve zbytky po broušení smetáčkem a poté si připravte speciální odmašťovací přípravek, který koupíte v drogeriích nebo prodejnách s barvami. Radiátor a všechny jeho záhyby a šrouby důkladně odmastěte a poté už stačí jen radiátor omýt teplou mýdlovou vodou. Všechny napadané nečistoty pod radiátorem následně vysajte.

Měřáky a kohouty přelepte maskovací páskou, čímž zabráníte nabarvení těchto míst. Také nezapomeňte zakrýt podlahu jak přímo pod radiátorem, tak v jeho okolí. K tomu můžete využít buď zakrývací fólii nebo papírový karton.

3. Antikorozní nátěr

Nyní si připravte antikorozní nátěr Balakryl Antikor a všechna místa – jak zbroušená, tak poškozená či odhalená, natřete tímto podkladovým přípravkem.

Radek Kříž říká: „Základní nátěr ochrání povrch před rezivěním a zlepší přilnavost vrchniho nátěru.“ Balakryl Antikor je navíc rychleschnoucí a také ho není třeba před aplikací krycí barvy přebrušovat.

4. Krycí barva

Posledním krokem je aplikace krycí barvy. Odborníci z Balakrylu doporučují použít buď speciální nátěr Balakryl Radet nebo léty osvědčené barvy z řady Balakryl UNI. V obou případech naneste dvě vrsty v rozestupu 4 hodin.

Balakryl Radet vydrží teplotu až do 105 °C a nabízí škálu základních odstínu. Naopak Balakryl UNI nabízí 20 000 možných zabarvení krycích barev, které jsou mimojiné vhodné k renovačním nátěrům topení. Jak Balakryl Radet, tak Balakryl UNI nezapáchají, neblednou a navíc dokonale kryjí.

Pro nátěr vrchní a přední strany doporučují odbornící z Balakrylu použít plochý štětec, zatímco na hůře dostupná místa mezi žebry lépe využijete zárohový štětec nebo malý zaoblený váleček.

Video postupu