Jak na stavbu dětského hřiště?

Možná už také, stejně jako my, cítíte jaro ve vzduchu. A možná se už také nemůžete dočkat nových nápadů k povýšení vašich kutilských dovedností na další úroveň a současně vykouzlení úsměvu na tváři vašich dětí. Balakryl si pro vás proto připravil 3 tipy, jak toho docílit. Vyzkoušejte výrobu zahradního domečku, zrenovujte starší prolézačku s houpačkou nebo vytvořte pískoviště. Všechny zmíněné nápady jsme vyzkoušeli a stojí to za to!

Hurá do toho!

Stavba zahradního domečku

 1. Nejprve je nutné sehnat dřevěná prkna. Nemusí být nová, my doporučujeme vyzkoušet FB skupiny jako „vše za odvoz“ nebo „našlo se na půdě". Nejenom, že finančně ušetříte na materiálu, ale současně pomůžete zrecyklovat starou věc, která tak ještě najde využití. Dalším tipem mohou být, nyní velmi oblíbené, dřevěné palety. I v tomto případě platí, že i starší, už dříve použité palety, mohou znovu najít uplatnění. Stačí pár kliků na internetu a palety jsou vaše!
 2. Následujícím krokem je přebroušení dřeva. Na starší prkna doporučujeme vibrační brusku a detaily poté doladit ručně smirkovým papírem nebo brusnou houbičkou. Tento krok je nutný hlavně z důvodu bezpečnosti, abyste předcházeli možnému zapíchnutí třísek. Současně dřevo získá „zdravou“ barvu a zbaví se našedlého odstínu.
 3. Poté si navrhněte váš zahradní domeček, ať už na papíře nebo jen v hlavě, a pusťte se do jeho stavby. V našem případě byly použity nejprve staré trámy, které jsme upevnili kovovými kotvami do předem připravených betonových patek. Různě velká dřevěná prkna jsme poté použili na střechu, podlahu, plášť a balkonek. Jelikož jsme našli starý sprchový kout, jeho plexisklové zástěny jsme použili jako okna domečku. Nakonec jsme se přesunuli ke střeše domečku, kterou jsme pokryli alukrytem a následně asfaltovým šindelem.
 4. Jakmile domeček stojí, je nutné jej napustit přípravkem proti hnilobě, houbám a dřevokaznému hmyzu. K tomuto účelu se perfektně hodí Balakryl Napouštědlo, které je bezbarvé, vodou ředitelné a rychleschnoucí.
 5. Nyní přichází oblíbená část, a to natírání a barvení. V případě, že jste domeček postavili z nového dřeva, stačí použít lazuru – tenkovrstvou nebo silnovrstvou, díky které vynikne kresba a textura dřeva. Jestliže bylo použito starší dřevo, doporučujeme vybrat krycí barvy Balaryl UNI, což jsou vodou ředitelné, ekologické barvy, které nezapáchají a mají atest na dětské hračky. Proto jsme mohli zapojit i několik malých pomocníků, kteří se společně s námi pustili s chutí do díla.

Obnova kovové prolézačky s houpačkou

Tento tip se bude hodit pro ty šťastlivce, kteří disponují nebo mají možnost získat starou, možná už rezavějící prolézačku. Díky následujícímu postupu zjistíte, jak jí dát nový kabát, aby mohla sloužit i další generaci.
 • Prvním krokem je přebroušení kovového povrchu. Tím se zbavíte jak starého nátěru, tak možné rzi. Abyste se mohli posunout k dalšímu kroku, je nutné mít na paměti, že povrch musí být hlavně hladký, suchý, čistý a nemastný.
 • Poté natřete kov základní antikorozní barvou Antikor, kterou dobře rozmíchejte a naneste ve dvou vrstvách. Antikor zajistí prolézačce delší životnost a maximální antikorozní ochranu.
 • Posledním bodem je nátěr Balakrylem UNI, který se hodí jak na dřevo, tak právě na kov. Díky tomu můžete prolézačku sladit s ostatními prvky hřiště - ať už stylem tón v tónu nebo zvolíte raději barvy duhy? V každém případě se můžete obrátit na servis Domu barev, kde vám rádi poradí a odstíny namíchají podle vašich představ a požadavků. Balakryl UNI naneste ve dvou vrstvách s intervalem 4 – 6 hodin pro zaschnutí.

Výroba pískoviště

Pískoviště je často důležitou součástí každého dětského hřistě. Rozmyslete si, kde nové pískoviště postavíte (my zvolili místo pod dětským domečkem, abychom zajistili pro děti stín) a nachystejte si:
 • 4 širší prkna
 • 4 rohové špalíčky
 • Textilii či jakoukoliv vodu propustnou fólii
Prkna, protože budou v kontaktu s hlínou a vlhkostí, nejprve ošetřete napouštědlem Balakryl Napouštědlo proti hnilobě, houbám a dřevokaznému hmyzu.

Po uplynutí doporučeného času ke schnutí prkna i špalíčky natřete vámi zvolenými barvami Balakryl UNI, které vaše dřevo ochrání a dá mu hladký matný vzhled.

Poté můžete, ale nemusíte vyhloubit díru pro pískoviště, záleží na vámi zvolené dispozici. Na zem položte textilii či tkaninu, tu díky rohovým špalíčkům upevněte a vše spojte dřevěnými deskami.
 
Za Balakryl vám přejeme, ať si zábavu užijete jak při stavbě, tak samotném využití hřiště!