3 plus 1 tip na vánoční dekorace

Lámete si hlavu s tím, jaké vánoční dekorace letos vyrobit? Co zakomponovat do vašich ozdob přírodní motivy či dokonce vyrábět z přírodních materiálů? Balakryl si pro vás připravil několik tipů na vánoční dekorace, kterými nejen zútulníte váš byt, ale můžete jimi potěšit i vaše blízké.
 

Netradiční balicí papír

V tomto případě je název poněkud zavádějící, protože se nejedná o papír, jako spíše o balicí látku. Ta má tu výhodu, že dárky do ní můžete balit opakovaně, tudíž můžete podporovat udržitelnost a ekologické smýšlení. Také získáte další využití pro staré látky, jako jsou prostěradla, povlečení či utěrky.
 

Budete potřebovat:

 • Vykrajovátka na perníky
 • Větší bramboru
 • Tácek nebo víčko od zavařovací sklenice
 • Univerzální krycí barvu Balakryl UNI

Postup:

Prvním krokem je z látky vystřihnout obdélník nebo z ní ušít pytlík. Pokud už znáte rozměry dárků, tím lépe. Rozměry tak můžete přizpůsobit vašim požadavkům.

Poté z brambor pomocí vykrajovátek vyrobte razítka. Balakryl UNI nalijte na tácek, kde namáčejte připravenou bramboru plochou, kterou si přejete obtisknout. Pod látku umístěte krabici nebo tvrdý papír a poté už můžete tiskat tvary na vámi připravený textil. Vůbec nevadí, jestli má vaše vyřazená látka nějaké šmouhy. Díky Balakrylu je jednoduše zamaskujete.

...

Jakmile máte látku potištěnou tak, jak jste si naplánovali, nechejte ji zaschnout. Nakonec ji můžete přes pečící papír ještě přežehlit, abyste barvu maximálně zafixovali.

Při balení můžete zapomenout na lepicí pásku. Bude vám stačit pouze provázek, který je jak ekologický, tak dodá vašemu dárku přirozenější vzhled.

Vánoční květináčky

I květináčkům můžete dopřát vánoční kabát a obléct je do zimních motivů. Například vánoční hvězda se bude krásně vyjímat právě v takovém květináči. Jiné využití může květináč najít, když do něj umístíte sladkosti a věnujete jej někomu jako dárek pod stromeček.
 

Na výrobu budete potřebovat:

Jak postupovat:

Nejprve květináč celý sjednoťte stejnou podkladovou barvou. My v našem případě použili bílou, a to ve dvou vrstvách s odstupem alespoň 4 hodin. Jakmile barva zcela zaschne, pomocí tenkého štětce vytvořte detaily. My květináče přeměnili do hlavy sněhuláka a soba. Kreativitě se ale meze nekladou. Zkuste vytvořit například andílky, sněhové vločky nebo třeba větvičky cesmíny.

Věděli jste, že pomocí barev Balakyl UNI můžete dekorovat jak keramické, tak plastové povrchy? Nebojte se proto použít jakékoliv květináče! Navíc všechny barvy Balakryl UNI nezapáchají, rychle schnou a jsou zdravotně nezávadné.
 

Milé vzkazy na dřevě

Chcete si ozvláštnit chodbu či vstupní prostory vašeho bytu? Nic nepotěší právě příchozí víc, než milý vzkaz na kulatině. Připravte se na období rodinných a přátelských návštěv s předstihem a s pomocí Balakrylu si vyrobte takový milý vzkaz pro vaše návštěvy.
 

Co si opatřit:

 • Kulatinu – seženete v hobby marketech nebo na internetu
 • Balakryl Tabulová barva
 • Bílou křídu nebo akrylový fix
 • Brusnou houbičku
 • Štětec
 • Provázek
 • Větev

Jak postupovat:

Do kulatiny vyvrtejte na okraji otvor, kterým následně provlečete provázek. Povrch dřeva zbruste brusnou houbou. Celou plochu poté natřete černou Tabulovou barvou Balakryl. Jakmile je povrch suchý, popište jej vzkazy nebo pomalujte obrázky či ornamenty pomocí křídy nebo fixu. Provázek provlečte vyvrtaným otvorem, zavěste na větvičku a nová dekorace je na světě!

Tabulová barva u vás doma jistě najde i jiná využití. Je určena k povrchovým a renovačním nátěrům jak dřeva, tak kovu, rychle schne, nezapáchá a má atest pro styk s potravinami. Protože je Tabulová barva Balakryl omyvatelná, neváhejte vzkazy měnit! Dekoraci tak můžete nechat viset u vás doma celoročně – jen přizpůsobíte nápisy danému ročnímu období.

Stromečky ze šišek

Využijte procházku v lese ke sběru šišek a bukvic, ze kterých poté doma vyrobíte originální vánoční dekoraci. Vytvořte si s dětmi malé vánoční stromečky, které můžete zapíchnout do květináče nebo sněhu z polystyrenových kuliček.
 

Budete potřebovat:

 • Šišky a bukvice
 • Štětec
 • Korkové zátky
 • Zelenou krycí barvu Balakryl UNI
 • Tavnou pistoli

Postup:

Šišky natřete zelenou barvou a nechejte minimálně 4 hodiny uschnout. Využitím tavné pistole přilepte k šiškám zespodu korkovou zátku a místo hvězdy přidělejte na špičku bukvici. A stromečky jsou na světě!