Vylepšete si kuchyni svépomocí

Pokud si přejete změnit vzhled kuchyně a oživit tak její vzezření nebo cítíte, že menší opravy jsou už na místě, máme pro vás pár tipů, jak takovou úpravu provést. Nejedná se o žádné velké zásahy, takže finanční náročnost je minimální.

3 tipy na změnu kuchyně

Jestliže je už na dvířkách v kuchyni patrný zub času v podobě zažloutnutí nebo mastnoty, nastal ten správný okamžik pro jejich renovaci. To stejné platí pro pracovní desku, na které je často viditelné mechanické opotřebení. Na závěr se můžete těšit na nápad, jak vylepšit obkladové dlaždičky bez nutnosti bourání. Tak hurá do toho!

Dvířka

Určitě jste si všimli, že kuchyňská dvířka mají zásadní vliv na celkový vzhled kuchyně. Navíc, pokud máte dvířka z dřevotřísky potažené fólií a ne z masivu, za nějaký čas se s největší pravděpodobností začnou loupat. Pokud však není opotřebení velké, můžete se rozhodnout pouze pro výměnu úchytek a nový nátěr, díky čemuž ušetříte jak čas, tak peníze. A původní dvířka můžou ještě pár let sloužit.

Jestliže se fólie na dvířkách odlupuje, pak ji sloupněte a dvířka omyjte a odmastěte. V opačném případě povrch nejprve zdrsněte brusným papírem nebo houbičkou a až pak odstraňte mastnotu a nečistoty. Poté si rozmíchejte vodou ředitelnou barvu Balakryl UNI a naneste ji válečkem ve dvou vrstvách s odstupem 4 hodin, aby nátěr řádně zaschnul. Na menší plochy použijte štětec.

Balakryl lze natónovat až do 20 000 barevných kombinací, takže si můžete být jistí, že vaše kuchyně získá ten správný styl. Pokud nevíte, jak správně barvy namíchat, rádi vám s tím pomohou v prodejně Domu barev. Barvy Balakryl UNI jsou tou správnou volbou, jelikož jsou zdravotně nezávadné a mají atest na styk s potravinami. Univerzální krycí barvy Balakryl nežloutnou, nezapáchají, snadno se aplikují a rychle schnou.

Deska

Deska je jedním z mála komponentů kuchyňské linky, jejíž výměna je poměrně snadná. Proto v případě desky doporučujeme pořídit novou, jelikož tato pracovní plocha patří k jedné z nezatěžovanějších. Jednoduše odinstalujte dřez a varnou desku a pak už jen oddělejte starou pracovní plochu. Při výběru desky nové máte několik možností. K nejoblíbenějším a nejlevnějším materiálům patří laminát. Naopak dražší, ale o to designovější a stylovější je pak deska z mramoru nebo žuly.

My bychom určitě doporučili zvolit dřevo jako zlatou střední cestu. Získáte kvalitní povrch, který se navíc hodí snad do všech interiérů. Aby dřevěná deska vydržela co nejdéle, je nutné ji natřít speciálním ochranným nátěrem, například Balakrylem Voskový olej. Ten pronikne hluboko do struktury dřeva a jeho povrch účinně zpevní, díky čemuž se pak deska lépe udržuje. Olej vytvoří ochrannou vrstu, která odolá vodě, mastnotě a neagresivním čistícím prostředkům.

Olej aplikujte v neředěném stavu na čistý a lehce zbroušený povrch. Aplikaci proveďte ve dvou vrstvách s odstupem minimálně dvou hodin. Nátěr nanášejte ve směru vláken štětce. Abyste se vyhnuli mapám na dřevě, přebývající olej, který se nevsákl, setřete suchým hadříkem.

Obklad

A nakonec obklady. Pokud nevidíte žádné poškození a není tedy nutnost bourání a výměny, nahraďte je jednoduše novými, a to tak, že je pouze přelepíte nebo nově natřete. To vám zajistí poměrně levně nový vzhled kuchyně, i když nemůžete očekávat stejnou životnost jako u dlaždiček nových.

Na nový nátěr použijte Balakryl UNI, který je vhodný k nátěrům dřeva, plastu, kovu, skla, keramiky a dalších materiálů. Vyvarujte se však místům, která jsou v častém kontaktu s tekoucí vodou nebo která vyžadují hrubé drhnutí. Před tím, než budete barvu nanášet, povrch dlaždiček lehce přebruste, zbavte mastnoty a nečistot. Barvu aplikujte ve dvou vrstvách, a to s rozestupem čtyř hodin.

Tip navíc

Zkuste si například z boční části kuchyňské skříňky nebo dvířek lednice vyrobit místo na psaní vzkazů, receptů nebo nákupních seznamů. Jendoduše vámi zvolenou plochu natřete tabulovou barvou Balakryl. Ta výborně kryje, snadno se aplikuje a má atest na dětské hračky a styk s potravinami.