Kdy natírat dřevo a kov

Abychom docílili dokonalého nátěru, nestačí pouze správné ošetření materiálu nebo technika. Velmi důležité je také počasí a teplota.

Extrémy natírání nesvědčí

Horké letní dny

Barva v horku a na přímém slunci zasychá velmi rychle. I to s sebou nese jistá úskalí. Nezasychá totiž rychle jen na natřeném povrchu, ale také v plechovce nebo nádobě, ze které barvu nanášíme. Působením vysokých teplot se z barev odpařují škodlivé látky, a tak se nám snadno může zamotat hlava, obzvlášť pokud stojíme na přímém slunci a pracujeme se syntetikou. V letních měsících nechte práci na pozdější odpoledne a podvečer, kdy slunce už nemá takovou sílu. 


 

Příliš nízká teplota

Při teplotě 10–15 °C a vyšší vlhkosti barva zasychá pomaleji. Zvláště u nátěrů bezbarvými a vodou ředitelnými laky vznikají při vysoké vlhkosti vzduchu defekty. Dochází k mlhovatění a bělavému zákalu. Stejnoměrné jarní nebo letní počasí bez velkých výkyvů teploty je proto nejvhodnější období k provádění venkovních nátěrů. Mysleme na to, abychom stihli venkovní natěračské práce ještě před příchodem podzimních mlh a chladného počasí.

Pokud venku sluce praží, běžte raději k vodě. Nátěry provádíme, když je trochu pod mrakem a teplota od 20 do 25 °C. Vlhkost vzduchu je ideální pod 75 %.

Povětrnostní podmínky

Ideální je bezvětří nebo slabý vánek, který nám zajistí přísun čerstvého vzduchu. Vánek pomáhá odvětrávat vypařující se vodu, která by zhoršovala průběh zasychání. Silnější vítr s sebou může přinést prach a nečistoty, které by se mohly dostat do barvy nebo na čerstvý nátěr. Na rychlost a rovnoměrnost zasychání a tvrdnutí nátěru má vliv i síla nátěrů. Mohutnější nátěry zasychají pomaleji, špatně tvrdnou a mohou na nich vznikat defekty.