Proměny interiérů

Suterén mého srdce

V dopise, díky kterému Ilona Komárková vyhrála barevnou proměnu, fantazírovala o svém vlastním pokoji jako o odpočívárně, zašívárně, místečku, domácí čajovně i ateliéru.

Když si přišel realizační tým prostor prohlédnout, našel poloprázdnou místnost s množstvím krabic od banánů a nesourodý nábytek – černý klavír, staré skříně a židle, jak se říká každý pes jiná ves. Před designérkou Zuzanou Bernasovskou tak stál nelehký úkol, vytvořit z netradiční sbírky útulný celek. Jednu věc však měla jistou hned, jakékoliv množství barev Balakryl k dispozici v nekonečném množství barevných odstínů. S tímto arzenálem se Zuzana velkoryse pustila do proměny a jediné, čemu se štětcem vyhnula, byly odrazová plocha zrcadla, klávesy klavíru a okenní tabulky.

Barevná rošáda

Designérka chtěla původně použít modrou a další studené odstíny, ale Ilona pořád básnila o cukrárně. A tak do interiéru vtrhly všechny možné odstíny barev – růžová, fialová a oranžová se staly dobrými sousedkami. Jejich živelnost usměrňuje stříbrná, která dodala místnosti novou dimenzi. Jsou jí natřeny toaletka, kruhový stůl a betonová podlaha. Ta se jako zázrakem proměnila v opravdu luxusní klenot. Dominantou proměny se vedle barev staly květiny. Přetékají z vázy na stěnu a obráceně. Mění velikost a barvu, jsou ploché, jindy plastické. A hlavně – stále se opakují, i když v různých variantách.

Stáří barvami ožívá

Luxusní detaily v podobě moderní ch solitérů rehabilitují vysloužilý nábytek a dodávají mu čerstvou mízu. Jinak řečeno, starý nábytek přetřený barvami získal moderní tvář a stal se rovnocenným partnerem designových prvků – nový lustr, stůl a taburet. Ptáte se jak na to? Jestli chcete zařídit moderní interiér starým nábytkem, pokuste se o nadsázku. My jsme použili barvy, o kterých se našim babičkám ani nesnilo. Pečlivě slaďte odstíny, které použijete na jednotlivých kusech nábytku, na stěnách a na textilu. Dbejte na rovnováhu. Jde ale spíš o cit než o pravidla. Nezapomeňte použít moderní doplňky.

Máte-li chuť kopírovat, zde jsou odstíny použitých barev Balakryl:

  • Oranžová – S 0580 Y 40 R
  • Tmavě fialová – S 6030 R20 B
  • Růžová – S 1070 R10B
  • Šedá – S 3010 Y30R
  • Stříbrná na podlaze – R 9110

Tato proměna je převzata z časopisu Marianne Bydlení, listopad 2007.

PŘED PO
Suterén mého srdce Suterén mého srdce

Světlá a útulná kuchyně

Baďurovi ze Zlína nechali ve svém panelákovém 4+1 kompletně vybourat kuchyň, protože ta původní neskýtala dostatek úložných prostorů a vypadala starosvětsky a smutně.

Rodina upřednostňovala světlé barvy. Pro novou kuchyňskou linku vybrali krémový odstín, protože se nachází na opačné straně místnosti, než je jediné nevelké okno. Protože je kuchyň křižovatkou dění obrazně i doslova – ústí do ní dvojí pokojové dveře i vstup do chodby, chtěli majitelé vzhledem k exponovanosti prostoru keramickou dlažbu, kterou designérka Marianne Bydlení, Dáša, vybrala v jemně okrovém odstínu, jenž dá vyniknout bílé na stěně a světle krémovému odstínu linky.

Dlaždice z kuchyně nechala Dáša položit i v přilehlé chodbě, a tak podlaha oba prostory sjednocuje a kuchyň opticky zvětšuje. Aby se v kuchyni veškerý prostor využil co nejefektivněji, Dáša nechala obě části kuchyňské linky i stůl vyrobit na míru u truhláře. Kolem linky Dáša nenavrhla keramické obklady, ale nechala stěnu vymalovat hřejivou oranžovou barvou, kterou kryje sklo vsazené do jemných lišt. Sklo propůjčuje prostoru mezi horní a spodní částí linky pozoruhodnou vzdušnost – tím spíš, že nikde není vrtané, protože všechny elektrické zásuvky jsou připevněné zespodu na horní skříňky. Oranžová barva Balakryl S 0570-Y204 zútulňuje jídelní zónu.

Zdroj: Marianne Bydlení, červen 2007

PŘED PO
Titulek Titulek

Dětský pokoj pro náctileté

Jakub je prototypem současného čtrnáctiletého kluka, který na rozvité věty odpovídá jednoslabičně, poslouchá punk a dává přednost černé barvě.

V domě z třicátých let, který manželé Chalupovi kompletně zrekonstruovali a zvětšili o další patro, vznikly velké prázdné místnosti, ve kterých chtěli rodiče zařídit pro své dva kluky nové pokoje. „Jakub navíc vůbec nevěděl, co chce, ale přesně věděl, co nechce. Zpočátku si představoval, že bude celý pokoj – tím se myslí stěny i nábytek – černý.“ Cesta, kterou designérka Jana Holoubková z časopisu Marianne Bydlení prošla s Jakubem od prvních radikálních představ, byla dlouhá. Na jejím konci Kuba na otázku, jaká se mu líbí barva, odpovídá: „Černá, maximálně šedá.“ Právě tohoto nepatrného názorového posunu Jana využila a zvolila pro vymalování pokoje dva odstíny šedé. Vybrala takové, ve kterých je vysoký podíl béžové, takže výsledná barva působí teple. Podobně se o útulnost interiéru zasloužil i korek na podlaze.

Aby tu ani maminka, ani Jakub nemuseli moc uklízet, vybrala Jana velkorysé úložné komody z Ikea. Povrch z velmi tmavé hnědé dýhy působí elegantně stejně jako jednoduchý tvar. Těmito čtyřmi kousky se únosné množství černého nábytku v místnosti definitivně vyčerpalo. V pokoji v té chvíli chyběl pracovní stůl, prostorná skříň a postel. Jana zvolila nepříliš používanou kombinaci nábytku s povrchem z tmavé dýhy s kousky v provedení světlá dýha. Vtip je v tom, že stylově si ten nábytek odpovídá. Liší se vlastně jenom barvou dřeva. Jako první ze světlé série jsme spolu s Jakubem vybrali postel, na které se pohodlně vyspí i dva lidé najednou.“ Potom už šlo jen o to najít vhodnou skříň. I ta měla být především prostorná s neprůhlednými dveřmi.

Zásoby cédéček Jana uskladnila do polic, které Ikea prodává v rámci kuchyňského programu. Zbývalo hotový interiér něčím rozsvítit. Proto Jana navrhla vytvořit ve výšce tmavých komod zářivý zelený pruh, na jehož pozadí černé komody rázem získaly úplně jinou energii. Mladistvý dotek zelené Jana zopakovala i na koberci a na pracovní desce stolu, kterou jsme nechali vyrobit na zakázku v Truhlářství Jansa & Jičín. Za pracovní židli z Kika by se nemusel stydět ani špičkový manažer. Když do ní Kuba zasedl ke svému počítači, konečně i mamince došlo, že jeho dětský pokoj už dávno není dětský.

Zdroj: Marianne Bydlení

PŘED PO
Titulek Titulek

Ložnici sluší zelená

Měsíčník Marianne Bydlení vyhlásil čtenářskou soutěž o vestavnou skříň, kterou vyhrála mladá rodina z Ostravy. Výhra jim přišla víc než vhod, protože zrovna kompletně rekonstruovali svůj starý byt a připravovali se na příchod potomka.

Výherkyně Irena se poprvé sešla s designérkou časopisu Marianne Bydlení, Dášou, přímo v ostravském showroomu firmy Indeco, která vestavnou skříň vyráběla, a zvolily se rozměry, vybavení i vizuální podoba skříně. Aby se ušetřilo na kvalitnější provedení skříně, dohodla se výherkyně s firmou, že skříň nebude mít zadní stěnu. Tak je celý korpus skříně z poctivého masivního dřeva, a to včetně polic, které mívají lidé často z lamina. Na stylu dveří se Dáša s Irenou shodly také hned při prvním pohledu do vzorníku. „Zaujaly mě dveře z bambusových lišt, a jen jsem se nad nimi pozastavila, viděla jsem, jak Ireně září oči,“ vzpomíná Dáša na jednání v ostravském showroomu. „Rozhodly jsme se okamžitě, protože Irena od počátku toužila po stylu, který by využil co nejvíc pravé přírodní materiály. Mělo to však jeden háček, který mě do té doby nenapadl. Odjela jsem spokojeně do Prahy a plánovala, jak si pro jistotu zajdu ještě do pražské prodejny Indeco, kde si ověřím, jak bude vybraná zelená barva ladit s dveřmi a korpusem skříně. Jenže teprve na místě jsem zjistila, že ostravská prodejna je jediná, která bambusové dveře má v nabídce,“ říká Dáša.

Další plánování probíhalo e-mailem a výběr podle obrázků. Naštěstí parkety neměly úplně stejnou barvu jako bambus a dřevěný korpus, takže pokoj s velkou skříní nepůsobí krabicovitě. To se totiž při použití stejné barvy dřeva a nábytku klidně může stát,“ upozorňuje designérka. Ještě před tím, než byla nová skříň instalována, požádala paní Irena designérku o vybrání vhodné barvy k vymalování ložnice. „Od počátku, kdy jsem si v duchu plánovala budoucí ložnici s novou vestavěnou skříní, jsem měla před očima jednu proměnu ložnice, ve které sytá zelená barva na stěně udělala doslova zázraky,“doplňuje Irena, středoškolská profesorka francouzštiny. „Navrhla jsem Dáše, že bych ráda nějaký zelený odstín, a ona mi ze vzorníku Balakrylu vybrala dva, které teď vedle sebe vypadají opravdu skvěle.“ Světlejší zelená barva na zdi, jejíž většinu pokrývá skříň, slouží i jako pozadí pro uložené oblečení.

Když teď otevřete dveře do nové ložnice, rázem musíte dostat dobrou náladu. Bezprostředně po namontování vestavné skříně volala Irena do redakce: „Chtěla bych vám říct, že skříň už je na svém místě, krásně pevně smontovaná, a já tomu nemůžu uvěřit, že už je opravdu naše!“

Zdroj: Marianne Bydlení, duben 2007

PŘED PO
Titulek Titulek

Proměna začala lednicí

Čtenářka Lucie se obrátila na redakci časopisu Marianne Bydlení s prosbou, jestli by jí nepomohli sehnat červenou retro lednici. Ve chvíli, kdy chladničku ve staré kuchyni ubytovala, došlo jí, že je to tady jediná hezká věc. Proto se rozhodla pro úplnou změnu.

Zkuste se zeptat, jak to vlastně s proměnou téhle kuchyně bylo: „Měli jsme úplně novou krásnou kuchyň, kterou jsem sám vyráběl,“ bude ještě dnes tvrdit Honza s křivdou v hlase. Lucie to ale vidí trochu jinak: „Byla to kuchyň zhruba čtyřicet let stará. Honza ji před dvaceti lety zrenovoval tak, že ji podle tehdejších dostupných prostředků polepil jutou.“ Táhlý spor o kráse a funkčnosti jednoho dne nemilosrdně ukončila lednice, když pod sebou udělala louži. Zatímco Honza horečně listoval Zlatými stránkami a hledal specialistu na staré modely chladniček, Lucie ihned vycítila svou příležitost a zavolala do redakce Marianne Bydlení. Ptala se, kde by sehnala červenou lednici v retro stylu. Od chvíle, kdy manželé Hlávkovi postavili novou lednici do kuchyňského koutu, začalo být i Honzovi pomalu jasné, že linka vlastně už není tak skvělá a moderní, jak si původně myslel. Telefonát do redakce se opakoval.

Naše designérka Bára Fišerová teď stála před úkolem, jak vybrat kuchyň, která by se k lednici hodila. Zároveň měla na velmi omezeném prostoru vytvořit dostatek místa pro ukládání nádobí i jídla. Protože je kuchyňský kout spojen s obývákem a nemá žádné zvláštní skladovací prostory, zavrhla původní představu otevřených polic. Ty jsou nepraktické hned ze dvou důvodů – na věci, které se pravidelně nepoužívají, se práší a případný nepořádek nebo nádobí, které potřebujete, ale nehodí se na výstavu, v nich neschováte. Lednice v retro stylu patří k nedostatkovému zboží, ovšem kuchyňské sestavy, které by evokovaly padesátá či šedesátá léta, v kuchyňských studiích prakticky nenajdete. Proto si nakonec Hlávkovi vybrali v Ikea neutrální světlou linku z březového masivu.

Původní cihlová mozaika opakuje teplé tóny z obýváku, takže směla zůstat na svém místě. Za linku ještě přibyl obdélník v hnědočervené barvě, vymalovaný barvou Balakryl odstín BYR 138, který měl za úkol opticky oddělit kuchyň od zbytku místnosti. Niku, která za linkou vznikla, Bára navrhla a také natřela svěží zelenou a využila ji jako vestavěnou polici. Zářivé barvy jsou veselé a hravé a navíc podporují chuť k jídlu. Do kuchyně tedy ideální.

Zdroj: Marianne Bydlení, duben 2007

PŘED PO
Titulek Titulek

2 styly

Rozhodujete se, jaká barva by slušela vašemu obývacímu pokoji nejvíce, nebo prostě jen patříte k lidem, kteří často mění barevné ladění svého bytu? Pak by právě vám mohly napovědět následující fotografie. Designérka Jana Holoubková z časopisu Marianne bydlení (http://www.mariannebydleni.cz) pro vás připravila dvě barevné varianty jednoho pokoje a je jen na vás, zda se necháte inspirovat, nebo ne. První, na co byste měli myslet, ať už budete měnit barevné schéma každý měsíc nebo jednou za pět let, je neutrální základ pokoje. Ve všech třech variantách je stejná pohovka, židle i stůl a měnily se jen doplňky, drobnější kusy nábytku jako odkládací stolek a textil – závěsy, polštáře a další.

Při první variantě je na omítce použita barva Balakryl COLOR natónovaná do odstínu béžový (S 3020-Y10R). Jana zvolila bílé doplňky se zábavným tvarem a všechny kompozice jsou laděny z jemných odstínů. Vázy přecházejí od smetanově bílé k tmavě hnědé a rádio působí jako tečka. Důležitou součást mají i polštáře, které jsou sice ve stejné barevnosti jako jemný vzorek na potahu pohovky, ale mají výrazný dekor. Nad stůl designérka zavěsila světlo s odvážně vtipným designem.

U druhé varianty byla vybrána barva Balakryl COLOR v modrém odstínu (S 2020-B). Modrá barva je sama o sobě studená a tak je pokoj proložen neutrálními barvami na menších doplňcích. Použité jsou jemné kombinace světle modré, tyrkysové a bílé. Přírodní materiály jsou ideální do této varianty, protože při výběru kovových předmětů byste si zřejmě připadali jako v ledovém paláci. Umělá kožešina působí zajímavě, nápadně a hlavně měkce. I do chladivého pokoje patří pohodlné modré polštáře.

Zdroj: Marianne bydlení, listopad 2006.

PŘED PO
Titulek Titulek

Květinová romance podruhé

Co se stane, když staré skříně přetřeme na bílo a ozdobíme květinami z ubrousků? Nastanou romantické časy! Obývací pokoj s jídelnou je zařízený z kombinace starého a nového nábytku. Ten starý původně vypadal tak jako všechny skříně odsouzené k životu na půdě. Jenže má v sobě stále ten půvab řemeslně zručné práce. Natřeli jsme je tedy základní bílou barvou a skříně hned ožily. Okamžitě bylo jasné, že právě jim bude dekupáž opravdu slušet. Práce je navíc bez rizika: když se vám dekorace nepodaří, snadno ji sloupnete. Trvalou hodnotu a omyvatelnost totiž získá, až když ji definitivně přetřete dvěmi vrstvami laku (např. novým Polyurexem, který je velmi odolný a má atest pro styk s potravinami).

Sladké tak akorát

Výtvarnice Olga přecházela se štětcem a útržky ubrousků od skříně k obalu na květináče, polepila talíře, hrnky i polici. Designérka Bára se tedy připravovala na to, že bude muset romantický interiér plný květin hlídat, aby nesklouzl na hranici přílišného cukrkandlu. Proto jako základ zvolila bílý nábytek s patinou a masivní dřevěný stůl. Podlahu zvolila rovněž v přírodním odstínu, a proto mohla na omítku zvolit oranžový Balakryl BYR 105, který naopak podpořil jarní atmosféru. Při podobně bujné proměně musíte dodržet jedno základní pravidlo: kolem výrazně květovaných kusů nábytku nebo doplňků by vždy měl být dostatek volného prostoru nebo neutrálních věcí bez dekoru. Jen tak se vše spojí do harmonického celku. Romanticky sladký interiér byl možná nezvykle opepřen nerezovými doplňky – ale proč ne, vždyť i do sladkostí se často přidávají různá pálivá koření!

Zdroj: Marianne Bydlení, květen 2005

PO  
Titulek Titulek

Bouda na pobřeží

Trávíte léto v chatě jako dlaň? Tak se netrapte, že se do ní s celou rodinou vejdete jen vleže. S trochou barev a vtipu z ní vytvoříte tu nejbáječnější přímořskou haciendu. V jedné dřevěné chatě o půdorysu 2,8 × 6 m strávil realizační tým z redakce Marianne Bydlení dva dny s cílem dokázat, že i v opravdu miniaturním prostoru se dá bydlet stylově a vtipně a že limity jsou dány spíš množstvím nápadů a chutí do práce. První den se malovalo, druhý zařizovalo.

Barva je základ

Při proměnách interiérů je vždy na prvním místě barva stěn. Protože jsme zvolili námořnický styl, nemohli jsme zvolit jinou kombinaci než modrobílou. Na první pohled je modrý Balakryl AB 9 poměrně sytý, ale nedejte se zmást. Pokud byste zvolili méně nápadnou světlou, mohlo by se vám stát, že místo atmosféry Středomoří vyrobíte atmosféru okresní nemocnice.

Každý nábytek je dobrý

Správná přímořská hacienda by měla mít svou patinu. Proč tedy kupovat nový nábytek, když nám plně poslouží starý, ale funkční. Židle všeho věku i druhu, bytelné zahradní lavice nebo třeba skříňky po příbuzných až do desátého kolena, to vše jistě najdete doma, ve sklepě či na půdě. Plechovka bílého a modrého Balakrylu dokáže zázraky a sjednotí zdánlivě nesourodé kusy. Ty pak už stačí přesouvat z místa na místo a ladit do harmonického celku. Můžeme-li vám radit, modrá by měla převažovat, bílá její účinky zdůrazní a odlehčí. Natřený nábytek má ještě jednu praktickou výhodu, přestáváme se o něj tolik bát, v podstatě je již stejně zničený a nový nátěr mu můžeme dát kolikrát chceme.

Den druhý – zařizování

K iluzi, že jste se ocitli na břehu rozbouřeného moře, vám stačí všechno, co má něco společného s vodou a cestováním. Nemusíte být vášnivým rybářem, stačí někde v rohu opřít podběrák. Pod stropem nebo na zábradlí rozvěste rybářské sítě a na stěnu přidejte nějakou žraločí trofej. Pokud jste byli nejdál na Lipně, v bazarech jistě objevíte staré kormidlo, zbytek lodního kýlu, zaprášený globus nebo jachtu sestavenou hrdlem lahve. Obrázky na stěnách by měly být malované na dřevěném podkladu či na skle nebo vyrobené z keramiky. Tak co, šplouchá vám před boudou Sázava nebo moře?

Zdroj: Marianne Bydlení, červenec/srpen 2004

PO  
Titulek Titulek

Čas pro paraván

Objevte s námi polozapomenuté kouzlo paravánu jako ochránce vašeho soukromí. Máme pro vás zajímavý tip, jak mít doma za pár hodin nový kus nábytku, který skvěle poslouží k nejrůznějším účelům. Je to paraván z dřevotřísky. Tu jsme vybrali proto, že tak tenká deska z masivu se opravdu těžko shání a navíc má namalovaná dřevotříska hezkou strukturu. Jednu z desek nejdříve natřete základní bílou barvou a potom finální šedou barvou (Balakryl Uni mat). Dvě barevné vrstvy nanášené válečkem dokonale vyhladí povrchové nerovnosti, a vytvoří dobrý základ pro vaše malířské pokusy. Malujte širokým štětcem. Barvu na čáry dostanete vzájemným smícháním jednotlivých odstínů použitých na velkých plochách. Druhá deska bude mít krycí hnědou barvu – vyberte si palisandrový odstín Balakrylu Dixol jako my, nebo teak či ořech. Nanášejte jednotlivými tahy štětcem, aby zůstala zachována struktura vláken. Až barva dokonale zaschne, spojte desky dohromady skříňovými panty, které pevně přišroubujte. A máte hotovo!

Co potřebujete Neupravené OSB desky 140 × 100 cm, prodává např. Dřevoráj za 73 Kč/m2; skříňové nábytkové kování – panty, stojí cca 18 Kč/ks; šroubovák a barvy Balakryl Uni mat a Dixol. 1. Jednu desku natřete válečkem. Po základové barvě přijde světle šedá. 2. Při natírání druhé desky na hnědo šetřete barvou, aby vynikla struktura. 3. Širokým štětcem malujte na světlou desku bíle, hnědé a černé čáry. 4. Desky spojte na dvou místech nábytkovými panty.

Zdroj: Marianne Bydlení, červenec/srpen 2004

PO  
Titulek  

Cukr, káva, čokoláda

Namíchali jsme lahodný koktejl v barvách, které máme všichni rádi. Čokoládová paleta muže být i vaší jistotou. Každý nemá tu odvahu vpustit do bytu výrazné a kontrastní barvy, a proto jsme se drželi trochu při zemi a zařídili obývací pokoj a jídelnu v barvách jemných, decentních, tedy od bílé přes smetanovou, kávovou a světle hnědou až po tmavou barvu hořké čokolády. Mezi jednotlivými barevnými stupni se nabízí spousta příležitostí zapojit vlastní fantazii. Hnědobílé ladění je zcela bez rizika, nemůže se vám stát, že narazíte na barvy, které by se k sobě navzájem nehodily.

Vlastní fantazie

Hnědá a bílá byla kombinace charakteristická pro interiéry v sedmdesátých letech a nyní se opět vrací. Vybírat můžete z širokého spektra látek, nábytku i doplňků. Rozhodnete-li se pro vlastní barevnou výzdobu, můžete si nechat namíchat odstín dokonale padnoucí právě vám, vybraný přesně podle barevného vzorníku.

Čtyři stupně ladění

Designérka časopisu Marianne Bydlení, Jana Holoubková, začala prostor zařizovat od vymalování stěn. Vybrala chladnější okrový tón (Balakryl 2), na jehož pozadí se dobře odráží tmavě hnědý nábytek, který tvoří základ interiéru. Pohovka se světlým sedákem vyšla vstříc třetímu stupni – výběru světlých doplňků, které pokoj projasní. Tak se ke slovu dostalo kávové křeslo a smetanové přehozy. Kombinace tlumených odstínů vypadala hezky, ale také pěkně nudně. Teprve příchod čtvrtého stupně ladění vnesl do interiéru vzruch – Jana přidala barvu čistě bílou. A dobrá rada na závěr, vždy když budete ladit dvě barvy, použijte i jednu kontrastní, která celku teprve dodá jiskru a šmrnc.

PO  
Titulek Titulek

Svěžest jara po celý rok

Domov je pro každého oázou klidu a pohody. Chcete-li se v něm cítit příjemně, nemusíte hned měnit nábytek, stačí barvy, přidat doplňky a vzory. K proměně jednoho obývacího pokoje zvolili v redakci Marianne Bydlení jarní styl, a tedy spoustu květin. Prostoru dominuje květovaná pohovka a závěs. Pro dokonalý pocit jarní svěžesti byly stěny vymalovány teplou zelenou barvou Balakryl AGY 94. Na neutrální světlý koberec pak přišel nábytek z masivního dřeva – vyzařuje z něj půvab přírodních materiálů. Zásuvková komoda sama o sobě působí jako schránka na spoustu malých tajemství, místo konferenčního stolku stojí uprostřed pokoje velká truhla. Samé krásné kusy, ale kdyby tu bylo jen dřevo, pokoj by působil těžce a monotónně. Pravý čas přidat vzory!

Všude samé květiny

Stylistka Bára objevila obchod v Lounech, kde se dají za pár korun koupit krásné a kvalitní textilie nejrůznějších vzorů. Bára zvolila potahovou látku s výraznými květinovými vzory, do které „oblékla“ pohovku z Ikea. Pak už volila takové doplňky, aby pohovku nepřekřikovaly. Toto je důležité dodržet hlavně u závěsů a koberců. Když položíte výrazný koberec, měl by už zbytek pokoje jeho účinek pouze doplňovat. Tak jako Bárou vybrané závěsy ve světle zelené barvě s jemným dekorem. Ve vztahu k pohovce působí už jen jako tichý společník. Barva stěny se opakuje na potahu čalouněného křesla a několika dalších doplňcích. Ty v pokoji působí jako koření – přidávají mu lepší chuť a energii, kterou přirozeně vyzařují.

Barevné tipy

Možná zelená není vaší krevní skupinou, stejně ale můžete postupovat i s jinými barvami omítky. Okrová působí velmi neutrálně. Cihlová by celý prostor víc usadila, žlutá naopak víc prozářila, přitom nábytek i vzory na textilu by mohly zůstat stejné jako v naší ukázce. K dřevěnému nábytku nemusíte ladit jen květiny – klidně zvolte pruhy, kostky nebo třeba etno.

Zdroj: Marianne Bydlení březen 2005

PO  
Titulek Titulek

Pruhovaný mix

Myslíte, že u vás doma pestrobarevné vzory nemají místo? Zkuste pruhy, určitě nebudete litovat. Nahlédneme-li do většiny českých domácností, narazíme na určitý stereotyp – celé nábytkové sestavy, barva podlahy v odstínu bytové stěny a závěsy v barvě malby, koberce a ubrusu. Naše hrůza ze vzorů a jejich kombinování je stále přímo příslovečná. My vám nyní ukážeme, že zbytečně!

Začněte vzorníkem

Než se vůbec pustíte do míchání stylů a barev, vezměte si barevný vzorník a rozviňte jej do vějíře. Pokud pocítíte lehké vzrušení a zároveň uspokojení z harmonie, a ve vašem bytě přesto převládají tři neutrální odstíny, patříte ke skrytým milovníkům pestrosti. Seberte odvahu, nevyhazujte staré kusy nábytku a nechte se námi inspirovat. Odborníci z Marianne Bydlení totiž dokázali, že týková knihovna může existovat vedle smrkové komody stejně dobře, jako se na polštářích snesou různé barevné pruhy.

Papoušek Ara by záviděl

Designérka Bára Fišerová zvolila výraznou barvu stěn. Použila zelenou, která nerozčiluje, ale povzbuzuje. Pořiďte si zelené nádobí a pozorujte, co to dokáže udělat s vaší chutí k jídlu. Potom Bára předvedla husarský kousek: vedle sebe postavila levnou smrkovou komodu a knihovnu a skleník z masivního týku. Vše bezproblémově ladí s nepříliš odlišnou dřevěnou podlahou a nepůsobí to monotónně. Naopak, ještě se světlým sedacím nábytkem tvoří odlehčený neutrální základ, k němuž můžete libovolně přidávat pruhy. Nebojte se a přidávejte všechny odstíny, které vás napadnou. Od nás máte potvrzeno, že pruhy se k pruhům prostě hodí. Tak už se nebojte přiznat barvu!

PO  
Titulek Titulek

Výhradně pánská garsonka

Byt o jedné místnosti na sídlišti zdědil pan Hlaváček po tetě – a podle toho to v něm vypadalo. Že by zde mohl rozvedený muž v nejlepších letech pracovat, přivést si návštěvu a vůbec si spokojeně žít? To těžko, a tak se pan Hlaváček obrátil na zkušený tým redakce Marianne Bydlení.

Pan Hlaváček dal designérce Báře Fišerové volné pole působnosti až na tři podmínky. Umístit jeho sbírku více než pěti set zvonečků viditelně, ale tak, aby se na ně neprášilo. Dále zachovat jeho psací stůl s nástavbou a do třetice uspořádat knihy na jednom místě. A tak začala proměna doslova od podlahy. Letitý koberec zakrýval krásné parkety, které stačilo přebrousit a nalakovat. I pro tak malý prostor zvolila Bára barevné stěny, samozřejmě v teplých a světlých barvách. Oranžový Tebalex Plus v odstínu BYR 91 doplnila kávově hnědým odstínem BYR 99, který byl použit i na obnovu radiátorů, ale tónovaný z barvy Balakryl UNI mat.

Pánský styl

Malému prostoru vždy prospěje, když je v něm umístěno méně nábytku a doplňků, zato výrazných a spíše větších. Sbírka zvonečků našla své místo v prosklených závěsných vitrínách a ve skříňce s prosklenými dveřmi. Do výklenku vedle dveří nechala Bára udělat horní police na míru, kam se přehledně vešly všechny knížky. Aby prostor působil opravdu čistě pánským stylem, stylistka nahradila dlouhé tuhé závěsy svinovacími roletami. Jejich zeleň se dobře doplňuje s oranžovou a hnědou barvou a tvoří jakousi trikolóru zralého mužství. Garsoniéra pro proměně i přes omezenou plochu působí vzdušně.

Zdroj: Marianne Bydlení, září 2005

PO
Titulek

Předsíň jako nejlepší vizitka

Zádveří hraje důležitou roli v každé domácnosti. Mělo by šetřit místo a dobře vypadat, vždyť jako první vítá hosty. Do proměny předsíně jednoho pražského řadového domku se pustila interiérová designérka Jana Holoubková z redakce Marianne Bydlení. S majitelkou domu se domluvily, že rekonstrukce by neměla být příliš radikální ani nákladná, protože se rodina možná bude stěhovat do zahraničí. Jana tedy pozornost upřela na barvy a funkční detaily.

Co tu všechno bylo

Předsíň fungovala zároveň jako šatna, kolárna a vlastně úložný prostor na kdeco. K tomu účelu však sloužila jedna stará skříň, krabice od banánů a oblouky zábradlí jako věšák na svršky. Prostor působil velmi chladně a neútulně.

V hlavní roli barvy

Hřejivé odstíny barev jsou tím nejlepším způsobem, jak prostor opticky zateplit a zpříjemnit. Jana vsadila na dominantní červenou (Balakryl BR 14) a k tomu použila kontrastní žlutou (Balakryl BY) a na strop šedou (Balakryl CRB 4). Ve žlutočerveném provedení jsou také posuvné dveře šatní skříně, která byla vyrobena na míru. Dalším červeným prvkem jsou čtverce z měkčené pryže, které tvoří zajímavý doplněk, prostor pro vystavení dětských výtvorů či nechání vzkazu, a zároveň jsou velmi praktické, protože chrání stěnu proti odírání při manipulaci se zavěšenými předměty. Různé háčky nezaberou moc místa a dá se na ně pověsit spousta věcí. Například děti na nich mají pověšeny své cyklistické přilby nadosah, takže již nemusejí volat rodiče, aby jim je odněkud sundali. Nyní se do předsíně vešla i oranžová plastová lavice, na kterou si nejenom děti mohou pohodlně sednout při obouvání. A co si o proměně své předsíně myslí majitelka domu? Jak sama přiznává, pro červenou barvu by nikdy neměla dost odvahy, ale díky Janě teď ví, že právě takové studené

Zdroj: Marianne Bydlení 1–2/2005

PŘED PO
Titulek Titulek

Pokoj v barvách jamajské vlajky

Mladí lidé mají spoustu potřeb, ale utrácení za nábytek jim připadá zbytečné. Stačí barvy! Martinovi je 18 let, bydlí u rodičů, miluje etno styl a má dredy. „Všechno začalo tím, že jsem se ujal obrovského starého klavíru,“ vysvětluje Martin, proč se pustil do obnovy svého pokojíčku. A protože občas brigádničí v redakci časopisu Marianne – Bydleni, bylo pochopitelné, že požádal o pomoc právě je. Ujala se ho Míša Havlíčková, která navrhla nové uspořádání nábytku a vybrala barvy. Od začátku bylo jasné, že vše musí být v etnickém stylu, protože Martin má všude bubínky, masky a spoustu pokojových květin. A že barevné kombinace musejí vycházet z tónů jamajské vlajky.

4× tónovaný BALAKRYL

K malování si Martin pozval dva kamarády – Julii a Vojtu. Nejprve oblepili všechny rohy a horní okraje stěn papírovou páskou, aby si zajistili rovné okraje, a pustili se do malování. Zvolili houbovou metodu, kterou můžeme doporučit všem, kdo nemají s malováním zkušenosti. Běžnou mycí houbou namočenou v barvě vymalujete krouživými pohyby etnostěny jedna dvě a stačí jeden nátěr! Míša k malování a natírání vybrala Balakryl, natónovaný v teplých barvách, protože se s ním dobře pracuje a protože je to barva ekologicky šetrná. Stěny kolem oken navrhla natřít sytou oranžovou a zelenou (Balakryl BYR 110 a Balakryl BYR 19 124), protilehlé zdi dostaly světlou barvu se zeleným nádechem (Balakryl AGY 124). Dřevěné regály jsou natřeny sytě červenou (Balakryl BYR 186), stůl je zelený, noční stolek červený a postel oranžová. Zelená je i šatní skříň a dveře jsou červené s oranžovým rámem. Další výrazně barevnou plochou je černý klavír. K velkým fikusům a jukám se dobře hodí maskáčové závěsy, jež barevné hry v pokoji posunují do větší nadsázky. A to je to, co zvlášť osmnáctky ocení.

A co na to Martin?

„Je to tu super“, říká nadšeně a dodává, že si teď může hru na klavír vychutnat v inspirativním prostředí. Na zadní stěně, která zůstala bílá, se chce učit sprejovat.

Zdroj: Marianne Bydlení, říjen 2005

PŘED   PO  
Titulek Titulek Titulek Titulek

Novinky

16. 11. 2017

Benefiční aukce výrobků ze soutěže Balakryl RECY věcí

Benefiční aukce výrobků ze soutěže Balakryl RECY věcí

V úterý 28. listopadu vás zveme od 18:30 do Monolok cafe na slavnostní ukončení 5. ročníku soutěže Balakryl RECY věci. Z 27 výrobků bude vyhlášen absolutní vítěz podle hlasování veřejnosti a zároveň porota oznámí jméno výherce čestné ceny.

V druhé …

pokračování

08. 09. 2017

Hlasujte v soutěži Balakryl RECY věci a vyhrajte

Hlasujte v soutěži Balakryl RECY věci a vyhrajte

Dnes startuje hlasování veřejnosti o nejpovedenější dílo letošního ročníku soutěže Balakryl RECY věci. Autor kousku, který od vás získá nejvyšší počet hlasů, si odnese 20 000 Kč a možnost podílet se na dalším ročníku, ovšem už jako člen odborné poroty. …

pokračování

BALAKRYL VIZUALIZÉR

PODLAHOVÉ LAKY

Vyzkoušejte si,
jakého vzhledu
dosáhnete
s našimi laky
na dřevěných podlahách!

Flash aplikace zde:

VYZKOUŠET

Facebook - To se mi líbí

BALAKRYL - barvy, laky

Infolinka 800 10 10 00

A PPG Brand

Distributor:
PPG Deco Czech a.s.
338 24 Břasy, Česká republika

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci webu a analýze návštěvnosti soubory cookies. Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním a používáním souborů cookies. Více o ochraně osobních údajů.

Rozumím